NIEDZIELA Z HISTORIĄ

W dniu 16.06.2019r. na placu przy Kaplicy pw. Trójcy Przenajświętszej w Stróży odbyło się spotkanie pod nazwą „Niedziela z historią”, którego organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Stróży – Kolonii. Impreza współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie, rozpoczęła się o godz. 16.00 uroczystą paradą Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej pod wodzą Kasztelana pana Karola Burego. Na spotkanie przybyli przedstawiciele władz Gminy, na czele z wójtem Mirosławem Chapskim, panią sekretarz Beatą Kuśmierczyk – Kufel oraz przewodniczącym Rady Gminy panem Leszkiem Bańką.

Przybył także radny sejmiku województwa lubelskiego pan Marek Kos. Na zaproszenie odpowiedzieli również dyrektorzy placówek oświatowych z terenu Gminy oraz prezes Stowarzyszenia „Dziedzictwo” w Stróży – p. Ryszard Rafalski. W imieniu pani prezes Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej – Wioletty Wilkos w Stróży gościła p. Joanna Rusinek. Po uroczystym powitaniu zaproszonych gości i mieszkańców gminy przez Wójta Gminy Kraśnik – Mirosława Chapskiego i księdza proboszcza parafii w Stróży -Grzegorza Stąśka; rozstrzygnięto Konkurs Fotograficzny „Historia wokół nas”. Prace konkursowe były zgłaszane w 2 kategoriach wiekowych : dzieci i młodzież w wieku 10 – 18 lat (wraz z dorosłym opiekunem) oraz osoby dorosłe, powyżej 18 r.ż. Jury w składzie : pani Iwona Szymczyk – Centrum Foto Video w Kraśniku oraz pani Izabela Cielma – instruktor plastyki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kraśniku postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia. Kategoria dzieci i młodzież 10 – 18 lat : I miejsce – Anna Biegaj , Pasieka, II miejsce – Karol Wielgus, Karpiówka, III miejsce – Maryla Michałek, Stróża – Kolonia, Wyróżnienie – Paulina Kępowicz, Pasieka, Wyróżnienie – Aleksandra Szewc, Spławy Drugie. Kategoria osoby dorosłe powyżej 18 r.ż. I miejsce – p. Karolina Kępowicz, Pasieka, II miejsce – p. Małgorzata Wołoszyn, Pasieka, III miejsce – p. Barbara Mróz, Słodków Drugi, Wyróżnienie – p. Iga Wilk, Stróża –Kolonia, Wyróżnienie – p. Łukasz Kiełb, Stróża –Kolonia. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe a pozostali uczestnicy drobne upominki i słodycze. Po wręczeniu nagród przybyli na uroczystość wysłuchali prelekcji na temat rodziny Zamoyskich i ich związków ze Stróżą. Prelekcję wygłosiła pani Dominika Lipska, prezes Stowarzyszenia „Turystyka z Pasją” z Zamościa. Następnie władzę nad placem przy Kaplicy w Stróży przejęli rycerze. Zgromadzeni mieli okazję podziwiać musztrę wojskową, walki rycerskie oraz tańce dworskie z XV i XVI w. Kasztelan Karol Bury przedstawił historię najsłynniejszego polskiego rycerza – Zawiszy Czarnego. Najmłodsi widzowie mogli przenieść się w czasie w obozie rycerskim i na chwilę dać się zakuć w dyby, lub nałożyć hełm dawnego wojownika jak również zrobić sobie zdjęcie z rycerzem lub damą. Na koniec pokazu oddano salwę z armatki na wiwat. Po uroczystej paradzie kończącej prezentację gości z Sandomierza na scenie pojawili się artyści scen lubelskich z koncertem muzyki operetkowej i popularnej, którzy przez godzinę bawili publiczność.

Może Ci się również spodoba

Skip to content