„Cudze chwalicie, swego nie znacie” 16.06.2024

      W dniu 16 czerwca 2024 r. Gmina Kraśnik świętowała 420 rocznicę włączenia Ziemi Kraśnickiej do Ordynacji Zamojskiej. Z tej okazji Gminna Biblioteka Publiczna w Stróży – Kolonii zorganizowała spotkanie pod takim właśnie tytułem. Wydarzenie to było kolejnym z cyklu spotkań po hasłem „Cudze chwalicie, swego nie znacie …”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wojewoda Lubelski i Marszałek Województwa Lubelskiego, zaś patronat medialny Radio Lublin, TVP3 Lublin oraz „Dziennik Wschodni”. Spotkanie zostało przygotowane przy wsparciu finansowym Województwa Lubelskiego z programu „Warto być Polakiem”, w  ramach obchodów 550-lecia Województwa Lubelskiego. Ponadto wsparcia finansowego udzielił Powiat Kraśnicki oraz Nadleśnictwo Kraśnik.

    Na spotkanie przybył poseł na sejm pan Kazimierz Choma, w imieniu Starosty Kraśnickiego Zbigniewa Dżugaja radna Rady Powiatu pani Sylwia Piętal oraz władze Gminy Kraśnik na czele z Wójtem panem Arturem Domańskim. Przybył również Przewodniczący Rady Gminy Kraśnik pan Wojciech Piętal wraz z radnymi i sołtysami z terenu Gminy. Obecny był także proboszcz parafii w Stróży ksiądz kan. Grzegorz Stąsiek wraz z księdzem wikariuszem Wojciechem Mazurem.

    Spotkanie rozpoczęła wstępem solistka Emilia Rycerz, mieszkanka z terenu  Gminy Kraśnik. Następnie   na placu przy Kaplicy pw. Trójcy Przenajświętszej w Stróży uczestnicy wydarzenia mieli okazję poznać tajniku rycerskiego fachu. Program Bractwa Rycerskiego Ziemi Sandomierskiej obejmował pokaz tańców dworskich, obozowisko rycerskie, dawną muzykę oraz wiele ciekawostek o życiu dawnych rycerzy i historii Ordynacji Zamojskiej, prezentowanych przez  rotmistrza Macieja Burego. Wielką atrakcją była możliwość spróbowania swoich sił w strzelaniu z łuku, z czego najchętniej korzystali najmłodsi uczestnicy wydarzenia. Dodatkowo Bractwo uczciło rocznicę włączenia Ziemi Kraśnickiej do Ordynacji Zamojskiej oraz 550-lecie Województwa Lubelskiego wystrzałem  armatnim na wiwat.
   W czasie gdy dorośli obserwowali zmagania rycerzy najmłodsi mogli spędzić przyjemnie  czas pod okiem animatorek. Wieczorem na scenie wystąpił   młodzieżowy zespół wokalny „Feniks”, który poprzedził koncert muzyki operetkowej „Powróćmy jak za dawnych lat…” . Uczestników wydarzenia swoim kunsztem wokalnym zaczarowali pani Mariola Zagojska (sopran) i pan Patrycjusz Sokołowski (bas).  Ponadto uczestnicy  wydarzenia mogli spróbować przysmaków  przygotowanych  przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich „39,5” ze Stróży – Kolonii. Zarówno bigos ordynacki, jak i chleb ze smalcem oraz ciasta spotkały się z ogromnym uznaniem przybyłych na spotkanie.

    Pomimo lekko kapryśnej aury na spotkanie przybyło wiele osób, nie tylko mieszkańców  Gminy lecz także miasta Kraśnika i całego Powiatu Kraśnickiego.

 Organizatorzy dziękują  uczestnikom wydarzenia za przyjęcie zaproszenia i przybycie oraz wszystkim, którzy wsparli przygotowania do uroczystości.
#Lubelskie #WartoByćPolakiem #KierunekLubelskie

 

     

Może Ci się również spodoba

Skip to content